Ve dnech 9. až 11.1.2015 probíhal Kendo-Onsen seminář tentokrát opět zpět v lázních Bad Schallerbach v Rakousku. Seminář probíhal pod vedením tří sensejů a to:

Kamemoto Ryutaro-sensei (kyoshi 7. dan)
Sakai Masaru-sensei (kyoshi 7. dan)
Hayasaka Mitsuo-sensei (kyoshi 7. dan)

Tento rok byl věnován speciální záležitosti a to Ono-ha Itto-Ryu Kumi-Tachi.

Ono-Ha Itto-Ryu Kumi-Tachi je jedním z předchůdců dnešních Kendó kat. Celkem se jedná o soubor 170 Kumi-Tachi. Nejedná se však o nácvik kat, ale o procvičování skutečného boje. Cvičí se s jiným bokuto než se používá na Kendó katy. Toto bokuto je těžší a silnější, protože se zásahy vedou větší silou a naše dnešní „normální“ bokuto by se při těchto cvičeních zlomilo. I kote chrániče jsou úplně jiné, větší a mohutnější. Dříve se cvičilo se skutečnými meči.

Seminář začal již v pátek odpoledním keikem, ale jelikož většina českých účastníků jsou pracující lidé, tak jsme ho nestihli. Jak jsme se dozvěděli v sobotu i sensejové kdesi vyrazili opačným směrem a tak kromě Kamemoto senseje na pátečním keiku nebyli.

Sobotní dopolední keiko bylo tedy věnováno výuce Ono-ha Itto-Ryu. Sensejové nejprve předvedli 24 Kumi-Tachi. Což se setkalo s velkým ohlasem. Sensejové s sebou přivezli 4 bokuto a tak si při kotai každý mohl vyzkoušet jaké to je sekat s tím správným vybavením. Nejprve jsme tedy začali nácvikem základního úderu. Po nácviku seků jsme se pokusily naučit první dvě kumite. Po krátké pauze pak sensejové předvedli kumite, která se cvičí pouze u Tokijské metropolitní policie. Co jsem postřehl tak u dvou z nich skončil soupeř bez hlavy…

Po polední pauze na krásném sluníčku za jarních teplot kolem 12°C následovalo odpolední cvičení. Keiko bylo věnováno opět ukázce 24 Ono-Ha Itto-Ryu Kumi-Tachi. Procvičili jsme si opět první dvě kumite a pokračovali jsme s dalšími třemi. Následoval trénink kiri-kaeshi okořeněný o kiri-kaeshi s obráceným postojem, levá noha vpředu. Opravdu unikátní zážitek. Den jsme zakončili volným keikem se senseji. Někteří ho i pak zakončili ještě dříve, lehčím zraněním.

Nedělní dopolední keiko začalo hustým sněžením za okny. Celé bylo věnováno procvičování toho co jsme se z Itto-Ryu naučili předchozí den a přidali jsme další 3 kumite. Tím jsme víkendový seminář ukončili. Na závěr Sakai sensei všechny účastníky pochválil a sdělil nám, že u nich v dojo se učí nováčci 5 kumite za rok.

Tak jak bylo slibováno, jednalo se alespoň pro nás o skutečně nevšední zážitek. Nakoukli jsme pod pokličku samurajům, jak trénovali a připravovali se na skutečný boj. A toto učení bylo dobách samurajů samozřejmě tajné a předávalo se pouze těm, kteří si získali důvěru. Již nyní se těšíme na to příští.

Za Kensei Petr a Ondra H.

Kensei IFacebook

Archiv příspěvků

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace