Představení iaidó

Předchůdcem iaidó (居合道) je bojové umění iaidžucu (居合術 – umění tasení meče), které vzniklo z nutnosti okamžitě reagovat bojovou akcí během denního života samuraje. Iaidžucu má spíše obranný charakter, na rozdíl od útočného kendžucu (剣術 – umění meče). Cílem iaidžucu bylo rychle tasit meč a porazit nepřítele. Postupně se měnily cíle tohoto umění a metody zabíjení se změnily v metody seberozvoje, sebezdokonalování a v úsilí pomoci v tomto snažení co nejširší veřejnosti. Iaidžucu se tak pomalu měnilo v iaidó.
Iaidó se cvičí nejprve s dřevěným mečem bokutó, později se přechází na kovový meče iaitó a pokud cvičenec dostatečně dobře ovládá iaitó, může přejít na ostrý meč (šinken), katanu. Je však třeba mít na paměti, že katana je opravdu velmi ostrá. Přestože se dnes šíří různé jiné názory, je postupný systém výuky bokutó-iaitó-šinken v Japonsku standardní v drtivé většině dodžó.
Je rozhodně dobré poslouchat a následovat výuku svého učitele. Chybou dnešní doby je příliš dostupných informací (zejména přes internet) i začátečníkům bez zkušeností, kteří cvičení chápou pouze intelektem a nemají zažitou duševní a fyzickou zkušenost. Cesta iaidó je cesta rozvoje mysli a ducha skrze fyzické cvičení vlastního těla a mysli a techniky meče. Je třeba věnovat mnoho času a mentálního i fyzického úsilí k dosažení tohoto cíle.
Vnějším cílem iaidó je dovednost tasení a ovládání meče. Vnitřními cíli jsou harmonie s přírodou, vesmírným principem a sebezdokonalení. Současné iaido je tedy prostředkem duševního rozvoje. „I“ v iaidó odkazuje na existenci těla a ducha, „ai“ na přizpůsobivost obou při změně situace a „dó“ na umění, které se stává cestou života.

Cvičení s mečem v iaidó zahrnuje:

  • přípravu
  • umění tasení meče z pochvy (saja) – nukitsuke
  • zabití soupeře jedním úderem meče (kiritsuke)
  • střepání krve z ostří (čiburi)
  • vrácení meče do pochvy (nótó).

Důležitými prvky v začátcích cvičení jsou správné držení a pohyby s mečem vsedě a vestoje, překračování, posuny nohou a obraty a ovládání mysli. Vše prováděné s důrazem na formu – tedy pomalu, bez použití síly a rychlosti. Rychlost a síla následuje správnou formu.

Tradiční formy jsou známé jako kata. Důraz na pomalé provádění technik by se začátečníkovi mohl zdát nepochopitelný. Je zde ale snaha vyčistit techniku od všech pohybů, které při provedení nemají být, čímž se sama technika zrychlí. V rychlém pohybu seku již nejsme schopni vnímat detail techniky a při rychlém tasení a seku provádíme pohyb opravdu tak, jak jsme se ho doposud naučili, tzn. se všemi zažitými chybami. Proto je pomalé cvičení a hluboké soustředění na každý detail tak důležité a v budoucnu může rozhodnout o celkovém úspěchu akce.

Kensei IFacebook

Kensei Iaido Seishin 2019

Kensei Iaido Seishin 2019

Nejbližší akce

Pro
6
19.00 KENSEI IAIDO SEISHIN 2019 – WINTER v ZŠ Modrá škola
KENSEI IAIDO SEISHIN 2019 – WINTER v ZŠ Modrá škola
Pro 6 @ 19.00 – Pro 8 @ 15.00
KENSEI IAIDO SEISHIN 2019 - WINTER @ ZŠ Modrá škola | Praha | Hlavní město Praha | Česká republika
KENSEI IAIDÓ SEIŠIN 2019 – zima   Click here… Kensei_iaido_seishin_Winter_2019_CZ Kensei_iaido_seishin_Winter_2019_EN
Pro
19
Čt
19.00 Misogi Kensei 2019 – obřadná oči... v Kensei dódžó
Misogi Kensei 2019 – obřadná oči... v Kensei dódžó
Pro 19 @ 19.00 – 21.00
Misogi Kensei 2019 - obřadná očista dódžó, těla a mysli. Akce pouze pro členy Kensei a pro zvané hosty @ Kensei dódžó | Česká republika
Historie  Misogi…. …kdo nezažil, neuvěří, kdo zažil, chce to znovu…. …nebojte se přijít pořádně očistit… …bude nám  skvěle…
Pro
20
19.00 ABKF – Winter Seminar 2019 v ADEPS (CSFDS) Auderghem Brussels
ABKF – Winter Seminar 2019 v ADEPS (CSFDS) Auderghem Brussels
Pro 20 @ 19.00 – Pro 22 @ 17.00
Kendo – Iaido – Jodo Delegations: Japanese teachers: Nobuo HIRAKAWA Kyoshi Kendo 8 th dan – Kyoshi Iaido 7 th dan Hisashi OTSUBO Kyoshi Kendo 7 th dan Morimasa OKADA Kyoshi Kendo 8 th dan[...]

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Kensei iaido Taikai 2019

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace

Archiv příspěvků