Představení iaidó

Předchůdcem iaidó (居合道) je bojové umění iaidžucu (居合術 – umění tasení meče), které vzniklo z nutnosti okamžitě reagovat bojovou akcí během denního života samuraje. Iaidžucu má spíše obranný charakter, na rozdíl od útočného kendžucu (剣術 – umění meče). Cílem iaidžucu bylo rychle tasit meč a porazit nepřítele. Postupně se měnily cíle tohoto umění a metody zabíjení se změnily v metody seberozvoje, sebezdokonalování a v úsilí pomoci v tomto snažení co nejširší veřejnosti. Iaidžucu se tak pomalu měnilo v iaidó.
Iaidó se cvičí nejprve s dřevěným mečem bokutó, později se přechází na kovový meče iaitó a pokud cvičenec dostatečně dobře ovládá iaitó, může přejít na ostrý meč (šinken), katanu. Je však třeba mít na paměti, že katana je opravdu velmi ostrá. Přestože se dnes šíří různé jiné názory, je postupný systém výuky bokutó-iaitó-šinken v Japonsku standardní v drtivé většině dodžó.
Je rozhodně dobré poslouchat a následovat výuku svého učitele. Chybou dnešní doby je příliš dostupných informací (zejména přes internet) i začátečníkům bez zkušeností, kteří cvičení chápou pouze intelektem a nemají zažitou duševní a fyzickou zkušenost. Cesta iaidó je cesta rozvoje mysli a ducha skrze fyzické cvičení vlastního těla a mysli a techniky meče. Je třeba věnovat mnoho času a mentálního i fyzického úsilí k dosažení tohoto cíle.
Vnějším cílem iaidó je dovednost tasení a ovládání meče. Vnitřními cíli jsou harmonie s přírodou, vesmírným principem a sebezdokonalení. Současné iaido je tedy prostředkem duševního rozvoje. „I“ v iaidó odkazuje na existenci těla a ducha, „ai“ na přizpůsobivost obou při změně situace a „dó“ na umění, které se stává cestou života.

Cvičení s mečem v iaidó zahrnuje:

  • přípravu
  • umění tasení meče z pochvy (saja) – nukitsuke
  • zabití soupeře jedním úderem meče (kiritsuke)
  • střepání krve z ostří (čiburi)
  • vrácení meče do pochvy (nótó).

Důležitými prvky v začátcích cvičení jsou správné držení a pohyby s mečem vsedě a vestoje, překračování, posuny nohou a obraty a ovládání mysli. Vše prováděné s důrazem na formu – tedy pomalu, bez použití síly a rychlosti. Rychlost a síla následuje správnou formu.

Tradiční formy jsou známé jako kata. Důraz na pomalé provádění technik by se začátečníkovi mohl zdát nepochopitelný. Je zde ale snaha vyčistit techniku od všech pohybů, které při provedení nemají být, čímž se sama technika zrychlí. V rychlém pohybu seku již nejsme schopni vnímat detail techniky a při rychlém tasení a seku provádíme pohyb opravdu tak, jak jsme se ho doposud naučili, tzn. se všemi zažitými chybami. Proto je pomalé cvičení a hluboké soustředění na každý detail tak důležité a v budoucnu může rozhodnout o celkovém úspěchu akce.

Kensei IFacebook

Kensei Iaido Seishin 2019

Kensei Iaido Seishin 2019

Nejbližší akce

Bře
27
16.00 Nozomi iaidó team taikai 2020 v Střední průmyslová škola stavební
Nozomi iaidó team taikai 2020 v Střední průmyslová škola stavební
Bře 27 @ 16.00 – Bře 29 @ 15.30
   
Dub
24
17.00 Plzeňský pohár iaidó 2020 v TJ Lokomotiva {hala 3}
Plzeňský pohár iaidó 2020 v TJ Lokomotiva {hala 3}
Dub 24 @ 17.00 – Dub 27 @ 13.00
Plzeňský pohár iaidó 2020 @ TJ Lokomotiva {hala 3}
pátek 4. Základní škola Kralovická 1695 323 00 Plzeň {vchod z boku}
Dub
25
So
9.00 Bílinská trofej 2020 v Zelená hala
Bílinská trofej 2020 v Zelená hala
Dub 25 @ 9.00 – 17.00
Bílinská trofej 2020 @ Zelená hala | Bílina | Česko
Bílinská trofej 2020 V letošním roce opět i kyu turnaj i pro dospělé. Program: 9:00 – 9:30 registrace 10: 00-18:00 turnajKategorie: Kihon – pro cvičící maximálně rok, do 16ti let. Děti se mohou zúčastnit kategorie[...]

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Kensei iaido Taikai 2019

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace

Archiv příspěvků