19.-21.6.2015 jsme pořádali naše pravidelné závody Kensei iaidó taikai. Po výpadku ročníku v roce 2014 se letos naštěstí setkal se zájmem. Celkem se přihlásilo 41 účastníků z celé ČR a Polska. O hlavní cenu taikai Nobunagovo kabutó pak bojovalo celkem 13 týmů.

Letos se Kensei podařilo postavit skvělý organizační tým. Protože se většinou sestával v kolegů praktikujících zejména kendó, nebo těch iaidoků, kteří ze zdravotních důvodů nemohli cvičit, mohli se naši členové v iaidó soustředit hlavně na soutěž a vlastní výkon. Také se nám díky jejich úsilí podařilo soutěžit na dvou šiaidžó současně.

Akce začala pátečním školením rozhodčích v 18 hodin. Pravidlo jsem nastavil tak, že rozhodčí se stupněm 4. dan a níže se musí účastnit školení pro rozhodování s tím že spodní limit je 2. dan, ale ti pokud to bude možné nebudou rozhodovat. Vzhledem k malé podpoře domácích rozhodčích ale nakonec 2. dany rozhodovali úroveň mudan a 1. dan. Na tomto místě bych chtěl poděkovat Valáďovi Hyndrákovi z Kokki dojo a Páje Štěpánové z Nozomi, bez jejichž pavidelné podpory jako zkušených rozhodčích by se taikai až do 3. danu a tým nemohlo uskutečnit. Je to smutné, když se každý rok musím nervovat a být vystaven nulové podpoře většiny domácích vyšších stupňů. Proto se budu do budoucna zaměřovat na pomoc ze zahraničí a myslím, že by bylo vhodně se stát na domácích rozhodčích zcela nazávislý…

Školení se zabývalo již méně teorií vlastních bodů ZKNR Seitei iai, ale více jsme se věnovali praktickým případům šinpan a také nácviku šinpan-waza. Vystupování rozhodčích a forma signalizace musí být naprosto perfektní. Druhý den se pak ukázalo, že to mělo smysl. Součástí školení bych pochopitelně písemný test jak ze znalosti Seitei-iai, tak ze znalosti soutěžních pravidel.

V sobotu začala soutěž v 10 hodin nástupem a potom společným cvičením. Před vlastním zahájením soutěže jsme provedli rozhodčí 4. dan a výše motivační enbu, ukázku vybraných kata. Pak již začala vlastní soutěž. První se odehrála kategorie 3. dan na šiaidžó A, až do finále, tím jsme si uvolnili rozhodčí pro další kategorie. Sestupným způsobem jsme tedy soutěžili až do poslední mudan kategorie. S Vláďou jsem si rozdělil vedení a starost o rozhodčí na obou zápasištích. Oba jsme pak vedli naše skupiny a dávali dobrý pozor, aby byla každá situace pro naše nové kolegy srozumitelná a rozuměli tomu co dělají.

Letošní taikai bylo plné dobrých duelů velmi silných iaidoků. Z mého pohledu zejména mezi Kokki, Nozomi a Kensei v kategorii 2 a 3 dan. Rozhodování velmi vyrovnaných soubojů v těchto kategoriích bylo nesmírně náročné na pozornost a zkušenost rozhodčích. Kategorie 1. dan byla poměrně klidná a transparetní co do výkonů i nároků na rozhodování. Zato mudan kategorie byla velmi náročná na postřeh a dobré hodnocení z hlediska podstatných chyb, proti těm méně podstatným.

Po organizační přestávce začala kolem 15h poslední a vlastně prestižní kategorie – Tým. Náročná je již tím, že jde rovnou o KO systém, bez předchozích pool skupin. Důležitá se zde i schopnost odhadnout sílu soupeře a jeho rozložení osob v týmu a zvolit výhodnější složení pro sebe. Zde se jako jasný favorit s velmi silným týmem již od prvního zápasu projevilo Kokki dódžó z Českých Budějovic. Těsně vyrovnaný výkon podávalo i Nozomi 1, ale ve finálovém souboji možná nezvolilo ideální rozložení v pořadí osob a zde se projevila síla osob v Kokki, které právem zvítězilo putovní trofej, Nobunagovo kabutó.

Osobně se mi kategorie tým líbí na každých závodech nejvíc. Na Kensei taikai máme nastavené pravidlo neomezeného počtu týmů za dódžó, ale jde rovnou o KO systém. Zatím se to daří zvládat.

Organizačně vše klapalo jako hodinky, tedy švýcarské, na Seiko hodinky vlakvedoucích japonských šinkanzenů musíme ještě zapracovat. Ale celému organizačnímu týmu patří velký dík. Nebudu vyjmenovávat jednotlivé osoby, protože všichni co byli přítomni udělali vše pro hladký průběh akce.

V neděli od 9:30 začal dopolední přípravný seminář na zkoušky. Pojali jsme ho formou volného keika, během kterého jsme Vláďa, já i Pája pomáhali všem přítomným s přípravou. Poučení se dostalo i ostatním, kteří na zkoušky nešli, ale přišli i tak cvičit. Ve 12 hodin začali vlastní zkoušky do stupně 1. kyu. Pro 13 uchazečů zasedla třičlenná komise ve složení Vláďa, já a Pája. Všichni adepti složili zkoušku.

Kensei iaidó Taikai 2015 je tak uzavřeno. Máme jak dobrý pocit z toho letošního, tak motivaci připravit příští ročník, vyladit nedostatky. Máme i dobré odezvy z okolí, že se taikai líbilo a posunulo úroveň účastníků. Děkujeme všem účastníkům, kteří se nás rozhodli letos podpořit.

Na závěr přehled výsledků, který najdete i na stránkách Kensei iaidó taikai:

Kategorie mudan:

1. Filip Mertlík – Nozomi dojo Hradec Králové

2. Martin Švadlenka – Jikishin Praha

3. Karolina Krzykawiak – Renshinkan Wroclaw & Martin Orság – Nozomi dojo Hradec Králové

BSF: Jaroslav Doležal – Nozomi dojo Hradec Králové

Kategorie 1. dan:

1. Jan Hora – Kensei Praha

2. Anna Jasinska – Renshinkan – Wroclaw

3. Jan Demel – Jikishin Praha & Jan Muller – Budo sport Plzeň

BSF: Miloš Eichler – Nozomi dojo Hradec Králové

Kategorie 2. dan:

1. Jan Maier – Kensei Praha

2. Jiří Kloz – Kensei Praha

3. Zuzana Nousková – Kensei Praha & František Pergler – Jikishin Praha

BSF: Jiří Kloz – Kensei Praha

Kategorie 3. dan:

1. Jan John – Kokki dojo České Budějovice

2. Jan Vebersik – Nozomi dojo Hradec Králové

3. Václav Mádl – ShinBuKan Praha & Václav Máša – Kokki dojo České Budějovice

BSF: Jan Vebersik – Nozomi dojo Hradec Králové

Kategorie Tým:

1. Kokki dojo České Budějovice

2. Nozomi 1 – Nozomi dojo Hradec Králové

3. Kensei Nobunaga – Kensei Praha & Shinbukan B – ShinBuKan Praha

BSF: Štěpán Korecký – ShinBuKan Praha

Kensei IFacebook

Archiv příspěvků

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace