O víkendu 6. – 7.6 2015 se konal pravidelný mezinárodní seminář iaidó v Německém Villingenu. Účast sensejů byla jako vždy opravdu bohatá:

Shizufumi Ishido, 8. Dan Iaido Hanshi, 8. Dan Jodo Kyoshi

Kenichi Yoshimura, 8. Dan Iaido Kyoshi, 7. Dan Jodo Kyoshi

a evropští sensejové:

Chris Mansfield7- Dan Iaido Kyoshi, Len Bean – 7. Dan Iaido Kyoshi, Fay Goodmann – 7. Dan Iaido Kyoshi, Aad van de Wijngaart – 7. Dan Iaido, Renshi Rene van Amersfoort – 7. Dan Iaido Renshi, Takao Momiyama – 7. Dan Iaido Renshi, Chris Buxton – 7. Dan Iaido Renshi.

Jako každý rok seminář poskytl velmi kvalitní výuku iaidó. Přesto, že se zde pořádali zkoušky až do 5. danu, bylo hodně času věnováno Koryu.

Z ČR se dostavili celkem 4 posádky vozů z klubů Kensei, Nozomi, Šinbukan a Budó Plzeň. Po našich pravidelných ubytovacích peripetiích a soutěži, kterak otevřít lahev vína bez otvíráku (která proběhla v pátek na pokoji) jsme se v sobotu ráno dostavili do haly. Při bezmála 200 cvičících a velkonvích teplotách kolem 33st, jsme si užívali v hale cca 43st….

Išido sensei se nad námi slitoval a zjevně nás nechtěl „utavit“ hned první den. Dozvěděli jsme zajímavé části historie ZKNR a vývoje konceptu Seitei iai. Spíše než vysvětlování kata jsme přešli ke cvičení, které sensei přerušoval praktickými ukázkami, jak by to fungovalo a proč co dělat aby to fungovalo. Jeho ukázky boje v davu dávaly jasnou odpověď na dotazy k detailům Seitei iai.

Velmi brzy jsme však přešli na Koryu. Skupina uchazečů o zkoušky se připravovala zvlášť a tak jsme si užívali senseje pro sebe. Často jsme pak viděli létat vzduchem Andy senseje, kterého si Išido sensei bral na ukázky kata, nebo některého z tazatelů na nějaké detaily. A rozhodně si sensei nebral boken, ale nekompromisně, nicméně s jistotou bezpečného zakončení techniky, atakoval útočníka iaitem. Zejména bodnout někoho iaitem na kontakt tak, že ho zastavíte a přitom se mu nic nestane patří do kategorie ukázek „hačidan hanši – ale doma to rozhodně nezkoušejte.“

V odpoledních hodinách se konaly zkoušky na stupně dan. Z Kensei a Nozomi jsme měli svoje adepty. Úspěšně složili zkoušky všichni naši, tedy:

Přemek Kotoul – 1. dan

Ondřej Vaněk – 1. dan

Jiří Kloz – 2. dan

Pavla Štěpánová – 4. dan !!!

Pavla se tak stala teprve druhou ženou v historii ČFK, která je nositekou 4. danu iaidó. A snad skoro symbolicky tou první byla zakladatelka Pájina mateřského dódžó Nozomi – Stáňa Šrámková.

Všem patří obrovská gratulace.

Druhý den se odehrával pouze v duchu Koryu a to pro všechny. Išido sensei vyjádřil na konci semináři vizi změny stylu výuky tohoto semináře, jelikož se mu zdá, že by jsme měli více cvičit Koryu, takže pro příští rok připraví jiné schéma. Už teď se těšíme.

Pro Kensei Tomáš Kyncl

Kensei IFacebook

Archiv příspěvků

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace