Iaidó je bojové umění a také způsob cvičení a pohybu. S tím souvisí i nějaké pohybové aspekty související se srdeční činností, spalováním tuků, aerobním, či anaerobním prahem atd. Z Japonska jsem zvyklý na to, že iaidisté jsou většinou štíhlí, šlachovití, méně je lidí kompaktní postavy se silnými kostmi a svaly. Může být vlastně iaidista svou činností ve formě?  Abych na tuto otázku částečně odpověděl, vzhledem ke Covid situaci, vzal jsem si jako testovací funkční vzorek zatím sebe. Budu rád, když můj příspěvek motivuje i vás ostatní ke sledování této problematiky, dalšímu měření a ideálně k tomu, že se nad touto problematikou zamyslíte a doplníte k iaidu další potřebné cvičení pro Vaši dobrou fyzickou kondici a zdraví.


Japonští iaidisté si udržují dobrou kondici a vzhled do vysokého věku

Jako měřící přístroj, poplatný své funkci a s vědomím, že měření je amatérské, jsem použil svou novou hračku, sportovní náramek Fitbit Charge 4.

Za měrnou cvičební jednotku jsem vzal naprosto základní provedení kata iaidó. Cvičil jsem Seitei-iai, dále Koryu – shoden, chuden a okuden, 2x každou kata. První kata na pocitových 80% a druhou 100%. Bez přestávky. Potom 5 minut pauza, následovala 1x Haiai-nuki a po další 5 minutové pauze enbu 6ti kata ve složení Koryu (Shoden, chuden, okuden)  Inyoshintai, Gyakute, Yukigumo, Iwanami, Shihogiri. Ryozume.

A jak to vypadá v číslech?

Popíšu připojené kardio. Na počátku je Seitei a tedy nic moc zátěž, pocitově velmi lehká. První kardio špička nastala u Inyoshintai a Ryuto. Následně je celá shoden poměrně v pohodě. U chuden je zátěž zjevná u kata Yukigumo, Yamaoroshi a Iwanami, pocitově tak zátěž spodní hranice střední zátěže. U okuden šla zátěž dolů, lehce vystoupala u Shihogiri a Torabashiri. Okuden tachi-waza pocitově jen lehká zátěž. V závěru vystoupalo kadrio během Haiai-nuki na 134 tepů, pocitově středně těžká zátěž. Při enbu šlo kardio dolů, fyzicky střední zátěž.

Když se podíváme na data která nejdou bohužel vyexportovat tak: celý trénink trval 91 minut. 7% z celkového času bylo mimo jakékoli hodnocení, to bylo reihó. 76% celkového času bylo hodnoceno v režimu spalování tuků. Pouze 17% bylo v režimu kardio. Celkový energetický výdej byl 3238 kJ.

Moje zhodnocení tedy je, že pro člověka mé fyzické kondice je v iaidó přínosem míra spalování tuků, ale chybí kardio. Je tedy nutné mít na paměti, že cvičení kata nestačí, je třeba vytvářet další tréninkové modely za použití kata, čí kihonů, nebo přidat další fyzické tréninky jiného druhu.

Příklad 10 minutového kardio tréninku.

Trénink, který jsem použil naleznete v ukázce zde. 

Trénink trval 10 minut a 80% času byl v režimu kardio viz obrázek níže.

Zde je vidět, že jsem se dostal do velmi zajímavých kardio čísel. Pocitově byla zátěž těžká až velmi těžká. Jak je vidět i maximální tepovka 152 je oproti 134 v iaidó úplně jinde. Kdo to zná blíže ví, že nad 100 tepů je každých 10 znát a nad 130 pak každých 5 navíc cítíte. Energetický výdej za těch 10 minut byl 490 kJ. K iaidó tréninku je tedy tato forma kardia více než vhodná. V případě iaidó technik by to bylo možné poskládat z Haiai-nuki tak 3x dokola v kuse, a nebo kombinací kihonů v cyklech: 50 vteřin pohyb/15 vteřin pauza, vysokou intenzitou, 10 – 15 opakování cyklů. Osobně mám raději k iaidó doplnit tyto typy cvičení z externích zdrojů, jak uvádím v příkladu výše.

Příklad tréninku jízdy na kole:

Uvádím příklad s jízdou na rovné cyklostezce podél Labe bez převýšení (z Hradce Králové a zpět) v celkové délce 40 km. Kolo RockMachine pro jízdu v terénu. Model z roku cca 2010.

 

Na kardio grafu je krásně vidět zátěž při jízdě 20 km tam ( nejsem zdejší, takže 20km z HK podél Labe někam …). Následně jsem zastavil dal si strečink a následovala jízda zpět. K nižšímu kardiu přispěl vítr v zádech a také vyhladovění. Nepomohl ani stimulant v podobě větru z maléru, jak pozdě přijedu na oběd… Prostě došly cukry a nešlo to. Na vyhodnocení poměru kardia a spalování tuků je zajímavé, že tento poměr byl u mě 44% kardio, zbytek spalování. Energetický výdej byl 5619 kJ. Tady poměrně vyrovnané složky kardio a spalování. Považuji kolo za velmi vhodný doplněk k tréninku iaidó.

Ještě by bylo zajímavé, přidat k tomu můj oblíbený běh na lyžích, ale to se mi vzhledem ke Covid omezením už letos nepovede.

Závěrem tedy vyvozuji, že iaidista může mít dobrou fyzičku, za předpokladu, že se o ní aktivně stará. Jen opakování kata nestačí. Sám jsem poznal při svých zkouškách na 6. dan iaidó v Japonsku minulý rok, že největším bonusem, kromě perfektně zvládnuté formy iaidó, byla právě vysoká fyzická kondice. Tu jsem tam měl a do zkoušek ještě za pobytu navýšil. Neobtěžovala mě tedy pohybová stránka věci a fyzická zátěž, tělo fungovalo jak mělo a mohl jsem se soustředit na projev v kata, zvládnutí vlastní psychiky vzhledem s situaci. 

Kensei IFacebook

Nejbližší akce

Říj
1
17.00 4. ročník Kensei soustředění Rad... v Penzion Radvanice
4. ročník Kensei soustředění Rad... v Penzion Radvanice
Říj 1 @ 17.00 – Říj 3 @ 14.00
4. ročník Kensei soustředění Radvanice 2021 @ Penzion Radvanice | Radvanice | Královéhradecký kraj | Česko
IV. ročník soustředění členů Kensei a dalších přátel oddílu- opět i s rodinami. Program bude rozeslán mailem.
Říj
9
So
10.00 LINZ iaidó seminář v Kendo LINZ
LINZ iaidó seminář v Kendo LINZ
Říj 9 @ 10.00 – Říj 10 @ 16.00
LINZ iaidó seminář @ Kendo LINZ
Iaidó seminář – informace upřesníme Učitel semináře: Tomáš Kyncl, iaidó 6. dan, kendó 5. dan Sobota: ZKNR Seitei iai, večer kendó jigeiko pro příchozí Neděle: Musoshinden ryu – Shoden – Omory ryu
Pro
10
18.00 Kensei iaido seishin 2021 – winter v Praha
Kensei iaido seishin 2021 – winter v Praha
Pro 10 @ 18.00 – Pro 12 @ 15.00
Kensei iaido seishin 2021 - winter @ Praha
KENSEI IAIDÓ SEIŠIN 2021 Informace přineseme co nejdříve. Pokud to epidemiologická situace dovolí, bude bohatá účast sensejů a zkoušky do 3 danu včetně. The information comming as soon as possible. If the epidemiological situation allows,[...]

Archiv příspěvků

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace