Proč začít cvičit

Odpovědět na tuto otázku není vůbec jednoduché. Můžete na ni odpovědět sami, pokud se přijdete podívat a zkusíte si s námi zacvičit.

Japonské přísloví říká, že: „Každý žák dostane takového učitele, jakého si zaslouží.“ A také: „Žáci jsou zrcadlem svého učitele.“

Budu-li mluvit za sebe, mohu poskytnout praxi téměř každodenního cvičení japonských bojových umění již od roku 1986. Dovolím si tvrdit, že již mám určité zkušenosti, které mohu předat, i když nejsou velké, a celý život se budu stále učit. Prošel jsem i závodní činností a mám za sebou medailové úspěchy na národní i mezinárodní úrovni.

Od roku 2005 se pravidelně každý rok účastním výcvikových stáží iaidó a kendó v Japonsku vždy po dobu jednoho měsíce. Navštívil jsem více japonských dódžó a učitelů, až jsem si vybral příslušnost k jednomu jedinému. Tím je pan Jasumiči Ogino, 7. dan iaidó kjóši a 7. dan kendó kjóši, sensej tokijského dódžó Šúbukan. V roce 2012 jsem dostal od senseje oficiální souhlas uvádět jeho jméno jako svého oficiálního učitele.

Snahou všech v našem dódžó bude vždy dosahovat nejvyšší možné úrovně fyzických dovedností i znalostí teoretických a praktických. Vždy budeme čerpat nové znalosti na seminářích v zahraniční a zejména na stážích v Japonsku u učitelů, kteří byli tak laskavi a umožnili nám u nich studovat.

Budeme se vždy hlásit k praktikování iaidó pomocí v Japonsku zažité triády:

  1. Pravidelné každodenní praktikování budó (bez ohledu na to, zda jsem v dódžó).
  2. Pravidelná účast na zkouškách (bez ohledu na možné neúspěchy).
  3. Pravidelná účast na závodech (bez ohledu na možné umístění).

Tato triáda umožňuje vystavovat sebe sama překážkám, nástrahám a nestandardním situacím a tím odhalovat vlastní slabosti a chyby, ty pak opravovat a takto se stále zlepšovat.

Iaidó je velmi hluboké bojové umění a často bývá označováno za nejvíce filosoficky orientované japonské bojové umění. Pojem filosofie bychom však měli chápat poněkud odlišně od filosofických směrů, které známe z Evropy. Zde nejde o teoretizování a vytváření definic o tom, co je to iaidó. Jde o jeho skutečné praktikování při fyzickém cvičení v dódžó a později i uplatňování jeho pravidel v každodenním životě.

Iaidó a kendó jsou velmi hluboká bojová umění a iaidó bývá často označováno za nejvíce filosoficky orientované japonské bojové umění. Pojem filosofie bychom však měli chápat poněkud odlišně od filosofických směrů, které známe z Evropy. Zde nejde o teoretizování a vytváření definic o tom, co je iaidó a kendó. Jde o jeho skutečné praktikování při fyzickém cvičení v dódžó a později i uplatňování jeho pravidel v každodenním životě.

Ke cvičení je zapotřebí extrémní soustředění, ale také uvolnění těla, zručnost a přesnost pohybu. Každý pohyb rukama i nohama, pohyb celého těla i meče musí odpovídat záměru útočníka, kterého si při cvičení iaidó představujeme, nebo kterého reálně v kendó máme. Každá kata musí být prováděna s nejvyšší možnou měrou vážnosti, jako krajní možnost – tedy odpověď na otázku, zda žít, či zemřít. Každý útok, každý zápas je třeba vykonat se 100% účastí na každém momentu.

Jedná se tedy o cvičení s mečem, ale také o způsob naprostého ovládnutí těla i mysli.

Stejně jako cvičení dalších tradičních japonských bojových umění je i iaidó a kendó „cestou do minulosti“ ve snaze poznat a pochopit kulturní dědictví Japonska. Nezbytnou součástí (a také jednou z nejdůležitějších) je dodržování tradiční etikety, která začíná starostí o meč a výzbroj a způsoby, jak se s mečem zachází, oblékáním, pokorou vyjádřenou pozdravem, chováním a končí vztahem k okolí a ostatním lidem. Vyžaduji to od svých žáků beze zbytku.

Cílem není sólové vystupování a jednání, jak jsme zvyklí z evropských sportů, ale vytvoření semknuté komunity lidí (ne však uzavřené), která se podílí na svém sebezdokonalování a pomáhá jeden druhému být lepší. Nutnou součástí takové komunity je hierarchický řád od nejstaršího cvičence (učitele) k nejmladšímu, princip sensei (učitel) – sempai (starší žák) – kohai (mladší žák, začátečník).

Cvičení iaidó a kendó vede k lepšímu poznání sebe sama jako životního partnera i soupeře. Při opravdu hlubokém studiu a sebezapření vede cvičení ke korekci vlastních chyb a záporných povahových rysů. Poražení sebe sama jako největšího životního soupeře se všemi chybami, které v sobě skrýváme, vede k trvalému vítězství v jakékoli životní situaci.

Iaidó a kendó jsou cestou k poznání jiné kultury a přístupu k životu. Mnoho japonských návyků si můžeme osvojit a zlepšit jimi život ve společnosti, jak náš vlastní, tak lidí okolo nás. Je ale i mnoho poznatků, které budeme milovat (i nenávidět), a přesto je nebudeme moci do naší odlišné kultury implementovat, jelikož jsou natolik odlišné, že bychom se zbavili schopnosti soužití s naší společností.

Vyjmenování všech kladných přínosů cvičení iaidó a kendó není možné. Hloubka vlastního objevování a studia však nezná limitů a omezení. Je takřka nekonečná.

Kensei IFacebook

Nejbližší akce

Zář
27
Čt
17.00 Toru Giga Cup 2018 v Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára
Toru Giga Cup 2018 v Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára
Zář 27 @ 17.00 – Zář 30 @ 15.00
Program a registrace
Říj
6
So
8.00 2018 Autumn Iaido seminar in Bud...
2018 Autumn Iaido seminar in Bud...
Říj 6 @ 8.00 – Říj 7 @ 16.00
2018 Autumn Iaido seminar in Budapest @ Budapešť | Maďarsko
  2018 Autumn Iaido seminar in Budapest Dear Fellow Iaidoka,We are happy to invite you to our Autumn Iaido seminar to Budapest where we are going to have Kaneda sensei (Kyoshi 8.dan) from International Budo[...]
Říj
13
So
9.00 Cvičení kenda s japonskou delega... v SPŠ Stavební J. Gočára
Cvičení kenda s japonskou delega... v SPŠ Stavební J. Gočára
Říj 13 @ 9.00 – 18.00
Vážení přátelé, věnujte prosím mimořádnou pozornost tomuto oznámení.  Zvu Vás na celodenní cvičení kenda s japonskou delegací. Detaily jsou uvedeny dole.  Datum: sobota 14.10., od 9:00 do 18:00 Místo: Praha, Družstevní ochoz 3, SPŠ Stavevní J. Gočára Program: dopoledne 2[...]

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Kensei Iaido Taikai 2018 – open

Kensei Iaido Taikai 2018 - open

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace

Archiv příspěvků