Jasumiči Ogino sensei

Je učitel iaidó a kendó. Mimo to je garantem Celojaponské federace kendó dódžó a vicepresident Tokijské metropolitní federace kendó, učitelem v rodinném dódžó Šubukan. Je neustále pracujícím člověkem, jednatelem vlastní obchodní společnosti.

Narodil se před 73 lety v prefektuře Fukušima a městě Iwaki. Ve svých sedmi letech začal cvičit kendó, iaidó a kendžucu. Kendó pod vedením svého otce Seisaku Ogino, iaidó školu Musó šinden rjú také pod vedením svého otce a také ve společnosti kruhu blízkých žáků Tomoaki Danzaki senseje, 9. dan iaidó hanši, 7. dan kendó kyoši, 7. dan džódó kyoši , jenž byl učitelem jeho otce. Kendžucu pak cvičil v linii Čiby Šúsaku a školy Hokušin ittó rjú.

Jako malý chlapec, druhý nejstarší syn, byl dle japonské tradice adoptován do rodiny svého strýce v Tokiu jako následník a dědic rodu, jelikož tato větev nebyla tímto štěstím obdařena a on sám měl ještě 6 sourozenců. Jelikož tato rodová větev byla potomky samurajů ze Sendai a vzhledem k určení být policistou jako jeho otec, dostalo se Ogino sensejovi již od mala tradičního vzdělání. Cvičil bojová umění, studoval čínské klasiky, básně, učil se kaligrafii, tradičnímu zpěvu nó a čajovému obřadu školy Urasenke.

V roce 1958 byl jeho otec požádán o pomoc při tvorbě nové moderní Tokijské metropolitní policie a výcvikového střediska Keisacu. Na jeho okraji, blízko řeky Edogava ve čtvrti Koiwa zakládá sensejův otec svoje soukromé dódžó jménem Šubukan a pokračuje zde ve výuce kendó a iaidó. Seisaku Oginó dosáhl za svojí praxe titulů hanši v kendó a kjóši v iaidó. Zde je nutné vysvětlit, že podle staršího systému se technické stupně dan udělovaly jen do úrovně 5. danu a dále pokračovaly tituly renši, kjóši a hanši. Dnes u tohoto systému zůstalo například Naginatadó.

V roce 1969 zakládá Jasumiči Ogino sensej vlastní rodinnou obchodní společnost. K policii nakonec nenastoupil, ale věnoval se dále studiu a výuce tradiční japonské kultury včetně bojových umění. Jako manželku si vzal paní Kjóko, jejíž rodina pocházela z jedné z větví samurajského rodu Fudžiwarů. Paní Ogino je mistryně čajového obřadu školy Urasenke a je také vzdělána v tradičních japonských uměních.

V roce 1972 je Ogino sensei jmenován zástupcem ředitele Šubukan dódžó a dostává povolení vyučovat pod dohledem svého otce. Věnuje se tedy výuce kendó mládeže a dětí a stává se konzultantem základních škol v oblasti výchovy. V roce 1979, tedy 20 let od založení Šubukanu jeho otcem, vede přestavbu dódžó Šubukan z celodřevěné budovy na montovanou stavbu z ocelových pilířú a nosníků. Celé dódžó tak bude lépe odolávat zemětřesením a nebezpečí požárů.

23.5.1983 je po smrti svého otce jmenován ředitelem Šubukan dódžó. Za své další učitele přijímá v rodové přízni dva 8. dany hanši, a to Akinari senseje a Nakajama senseje, později pak Ogasahara senseje, taktéž 8. dan hanši, všichni z policejního prostředí Keisacu. V tomto těžkém období začal sensej intenzivně praktikovat zazen, školu Rinzai. Dle svých vlastních slov tak učinil proto, aby prohloubil svoje duchovní hodnoty a našel odpovědi na mnoho otázek. V roce 1991 pak projevil mimořádnou odvahu a pokoru, když ve velmi složité situaci často krachujících dódžó po celém Japonsku, započal stavbu horského dódžó na rodinném pozemku v horách Daigo v prefektuře Ibaraki. Toto dódžó začalo sloužit jako místo intenzivních soustředění a speciálních víkendových i týdenních kurzů kendó a iaidó. Dodnes se zde mnohokrát do roka schází velké množství učitelů se stupni 7. a 8. dan ke studiu budó. Zejména oblíbené a velmi poučné jsou letní intenzivní soustředění dětí

Ještě před tím se v roce 1988 začalo jeho české, respektive evropské partnerství a ochota přijmout do výuky cizince. Prvními žáky se tak stali z ČR paní Stanislava Šrámková (4. dan iaidó, kendó, džódó v té době), z Maďarska Zolt Vadadi (současný president Maďarské federace kendó a ekonom Evropské federace kendó, 6. dan kendó, 6. dan iaidó), Aranka Siposh (6. dan kendó) a z Polska pak Kustosz sensei (6. dan kendó). V dalších letech se pod vedení Ogino senseje dostávají Miloslav a Vladimír Hotovcové (oba 3. dan) a David Herman (2. dan). Ti však v dnešní době již aktivně necvičí.

V době svého pětiletého pobytu v Japonsku od roku 2003 pak i Jindřich (6. dan kendó) a Jana (5. dan kendó) Ziegelheimovi. S pomocí manželů Ziegelheimových se dostává do Japonska v roce 2005 vedoucí Kensei Tomáš Kyncl (5. dan iaidó, 5. dan kendó v r.2019) který je dnes oficiálním žákem Ogino senseje s potvrzením Mondžin.

Díky tomuto skoro 30letému partnerství se podařilo navázat neobvyklý vztah, který za pomoci všech vyústil v sensejovo konečné rozhodnutí navštívit naši zemi v roce 2014, zemi odkud každý rok žádají čeští žáci o pomoc ve vzdělání v japonské kultuře na svých cestách do Japonska.

Naše pokora a bezmezná vděčnost Ogino senseji nemá hranic.

Ogino_sensei_smallShubukan_kamon131109_01Ogino senseitomas_kyncl

Kensei IFacebook

Kensei Iaido restart seminář 2021

Kensei Iaido restart seminář 2021

Nejbližší akce

Čvn
13
Ne
14.00 Ukázky Kensei na akci 7. malešic... v Malešický mikropivovar
Ukázky Kensei na akci 7. malešic... v Malešický mikropivovar
Čvn 13 @ 14.00 – 19.00
Ukázky Kensei na akci 7. malešický blešák & MIKRO STREET FOOD FEST @ Malešický mikropivovar
7. malešický blešák & MIKRO STREET FOOD FEST Kdy: neděle 13. 6. 2021 v 14:00 Kde: Malešický mikropivovar (Malešická 126/50, 108 00 Praha 10 – Malešice) a přilehlý park Akce je plánována mezi 14:00 – 19:00 hod. Pořádá: 01/14 ZO ČSOP Natura, quo vadis? ve spolupráci s Malešickým mikropivovarem[...]
Čvn
26
So
10.00 Kensei iaidó „restart“ seminář 2021 v Základní a střední škola Kupeckého, známá jako Modrá škola
Kensei iaidó „restart“ seminář 2021 v Základní a střední škola Kupeckého, známá jako Modrá škola
Čvn 26 @ 10.00 – Čvn 27 @ 13.00
Kensei iaidó "restart" seminář 2021 @ Základní a střední škola Kupeckého, známá jako Modrá škola
Seminář iaidó pořádaný místo Kensei iaidó Taikai, které díky COVID 19 letos opět bohužel nebudeme moci uspořádat. Seminář se bude pořádat pouze za podmínek: Dovolí to restriktivní opatření COVID 19 platná v ČR Počty nakažených[...]
Říj
1
17.00 4. ročník Kensei soustředění Rad... v Penzion Radvanice
4. ročník Kensei soustředění Rad... v Penzion Radvanice
Říj 1 @ 17.00 – Říj 3 @ 14.00
4. ročník Kensei soustředění Radvanice 2021 @ Penzion Radvanice | Radvanice | Královéhradecký kraj | Česko
IV. ročník soustředění členů Kensei a dalších přátel oddílu- opět i s rodinami. Program bude rozeslán mailem.

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace

Archiv příspěvků