Dnes po půlnoci tokijského času začala nová éra Reiwa. Stalo se tak usednutím nového císaře, Jeho Excelence Naruhita na Chryzantémový trůn.

Jeho otec Jeho Excelence císař Akihito abdikoval 30.4. éry Hesisei v jeho prospěch. Je to teprve druhý císař v celé historii Japonska, který tak učinil.

Jeho Excelence císař Naruhito je podle všeho moderní člověk. Byl jako první císař vychováván zcela jinak, než jeho předchůdci. Vychovával ho jeho otec s manželkou a Jeho Excelence sám studoval v Anglii na Oxfordu. Sám jsem ho měl možnost vidět na několika prestižních akcích v japonském Nippon Budokanu, kam mě vzal Ogino sensei. Je to velmi sympatický a vitální člověk. Jeho dcera cvičí kendó a má 4. dan.

Japonský císař je papírově sice bez rozhodovací pravomoci, ale respekt vůči němu a osobnostní i morální kredit je pro Japonce obrovský. Je také nejvyšším knězem národního náboženství Šintó. Jaké jsou zkutečné rozhodovací procesy uvnitř vlády směrem od císaře a jaká je jeho skutečná moc však známo není. Pokud by jsme psali japonský letopočet podle současné vládnoucí císařské linie, píše se rok 2679. Jde o nejstarší vládnoucí dynastii na Zemi. Její původ je datován od bohyně slunce Amaterasu. Toto je jeden z nejobdivuhodnějších úkazů a jeden z největších kulturních odkazů na naší planetě. 

Nová éra dostala jméno Reiwa a 1.5. je tedy první rok éry Reiwa. V Japonsku se resetují všechny kalendáře. Japonský zápis nového letopočtu vypadá 5月1日に令和. Nebo zkráceně 1/5/1 (psáno od roku ke dni).

Od reformy Meiji roku 1868 je stanoveno pravidlo, že japonská éra je stejná, jako období vlády císaře. Současné éře v moderních dějinách předcházela Meiji, Taisho, Showa a Heisei. Doba není pojmenována po císaři (případně šógunovi), jako před reformami Meiji, ale nějakou charakteristikou nastávající doby. 

Reiwa je složena ze dvou znaků a to rei 令 – řád, pravidlo, pořádek (v budó známe výraz reisetsu). Druhý znak 和 wa znamená harmonii, nebo je také znakem ve slově heiwa 平和, znamenající mír. Heiwa – Heisei – Reiwa, krásná ukázka japonské souvztažnosti, že vše je propojeno se vším. Mimo jiné, Reiwa je název pro květy slivoně.

Reiwa se dá přeložit různě. Ogino sensei vysvětluje novou dobu jako (v souladu s oficiálním výkladem císařství) období harmonie a rozkvětu. Ogino sensei sám píše, že doba bude na jedné straně znamenat návrat k tradičním hodnotám, jako jsou porozumění, úcta, lidskost a respekt. Dále bude znamenat dobu, která harmonizuje lidi a moderní kulturu. Přijde harmonický rozkvět lidské populace na principech vědy a techniky, umění, sportu. Vše bude směrovat k podpoře talentovaných lidských zdrojů. Japonci se stanou velmi aktivní jako nedílná součást světového společenství. Ogino sensei napsal přání a poděkování, že je nesmírně šťastný, že se nové éry dožil.

Kensei IFacebook

Kensei iaido Taikai 2019

Nejbližší akce

Kvě
24
15.00 13. otevřené Mistrovství iaido P... v Hala OSiR
13. otevřené Mistrovství iaido P... v Hala OSiR
Kvě 24 @ 15.00 – Kvě 26 @ 14.00
13. otevřené Mistrovství iaido Polska 2019 @ Hala OSiR | Krapkowice | opolskie | Polsko
Polish Kendo Federation Iaido and Jodo Bu together with Bumeikan dojo have a great pleasure to invite you to: XIII Polish Iaido and Jodo Open Championships 2019 Teachers: Jock Hopson, 7. dan iaido kyoshi, 7.[...]
Kvě
25
So
9.00 Open Austrian Iaido Championship... v Volks und NMS Nonntal
Open Austrian Iaido Championship... v Volks und NMS Nonntal
Kvě 25 @ 9.00 – Kvě 26 @ 15.00
Open Austrian Iaido Championships 2019 @   Volks und NMS Nonntal | Linz | Oberösterreich | Rakousko
Anmeldung zur österreichischen Iaido Meisterschaft Der Verein Kendo Salzburg und die Austrian Kendo Association laden herzlich zur Offenen Österreichischen Iaido-Meisterschaft 2019. Das Turnier wird an folgenden Terminen ausgetragen:Einzel: 25.5.2019 Beginn 09:00 Team: 26.5 2019 Beginn[...]
Čvn
8
So
9.00 Pohár Sacuki 2019 & turnaj Sever... v Sportovní centrum ČVUT Juliska, velká hala
Pohár Sacuki 2019 & turnaj Sever... v Sportovní centrum ČVUT Juliska, velká hala
Čvn 8 @ 9.00 – Čvn 9 @ 17.00
Pohár Sacuki 2019 & turnaj Sever vs Jih XII @ Sportovní centrum ČVUT Juliska, velká hala | Česko
Drazí přátelé, rádi bychom vás pozvali na 18. ročník mezinárodního turnaje Pohár Sacuki. Tento turnaj má jedinečnou přátelskou atmosféru a dobře organizačně zajištěn. A je tam k vidění spousta skvělých soubojů! Budeme moc rádi když se[...]

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Kensei Iaido Seishin 2019

Kensei Iaido Seishin 2019

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace

Archiv příspěvků