Dnes po půlnoci tokijského času začala nová éra Reiwa. Stalo se tak usednutím nového císaře, Jeho Excelence Naruhita na Chryzantémový trůn.

Jeho otec Jeho Excelence císař Akihito abdikoval 30.4. éry Hesisei v jeho prospěch. Je to teprve druhý císař v celé historii Japonska, který tak učinil.

Jeho Excelence císař Naruhito je podle všeho moderní člověk. Byl jako první císař vychováván zcela jinak, než jeho předchůdci. Vychovával ho jeho otec s manželkou a Jeho Excelence sám studoval v Anglii na Oxfordu. Sám jsem ho měl možnost vidět na několika prestižních akcích v japonském Nippon Budokanu, kam mě vzal Ogino sensei. Je to velmi sympatický a vitální člověk. Jeho dcera cvičí kendó a má 4. dan.

Japonský císař je papírově sice bez rozhodovací pravomoci, ale respekt vůči němu a osobnostní i morální kredit je pro Japonce obrovský. Je také nejvyšším knězem národního náboženství Šintó. Jaké jsou zkutečné rozhodovací procesy uvnitř vlády směrem od císaře a jaká je jeho skutečná moc však známo není. Pokud by jsme psali japonský letopočet podle současné vládnoucí císařské linie, píše se rok 2679. Jde o nejstarší vládnoucí dynastii na Zemi. Její původ je datován od bohyně slunce Amaterasu. Toto je jeden z nejobdivuhodnějších úkazů a jeden z největších kulturních odkazů na naší planetě. 

Nová éra dostala jméno Reiwa a 1.5. je tedy první rok éry Reiwa. V Japonsku se resetují všechny kalendáře. Japonský zápis nového letopočtu vypadá 5月1日に令和. Nebo zkráceně 1/5/1 (psáno od roku ke dni).

Od reformy Meiji roku 1868 je stanoveno pravidlo, že japonská éra je stejná, jako období vlády císaře. Současné éře v moderních dějinách předcházela Meiji, Taisho, Showa a Heisei. Doba není pojmenována po císaři (případně šógunovi), jako před reformami Meiji, ale nějakou charakteristikou nastávající doby. 

Reiwa je složena ze dvou znaků a to rei 令 – řád, pravidlo, pořádek (v budó známe výraz reisetsu). Druhý znak 和 wa znamená harmonii, nebo je také znakem ve slově heiwa 平和, znamenající mír. Heiwa – Heisei – Reiwa, krásná ukázka japonské souvztažnosti, že vše je propojeno se vším. Mimo jiné, Reiwa je název pro květy slivoně.

Reiwa se dá přeložit různě. Ogino sensei vysvětluje novou dobu jako (v souladu s oficiálním výkladem císařství) období harmonie a rozkvětu. Ogino sensei sám píše, že doba bude na jedné straně znamenat návrat k tradičním hodnotám, jako jsou porozumění, úcta, lidskost a respekt. Dále bude znamenat dobu, která harmonizuje lidi a moderní kulturu. Přijde harmonický rozkvět lidské populace na principech vědy a techniky, umění, sportu. Vše bude směrovat k podpoře talentovaných lidských zdrojů. Japonci se stanou velmi aktivní jako nedílná součást světového společenství. Ogino sensei napsal přání a poděkování, že je nesmírně šťastný, že se nové éry dožil.

Kensei IFacebook

Kensei Iaido Seishin 2019

Kensei Iaido Seishin 2019

Nejbližší akce

Dub
24
17.00 Plzeňský pohár iaidó 2020 v TJ Lokomotiva {hala 3}
Plzeňský pohár iaidó 2020 v TJ Lokomotiva {hala 3}
Dub 24 @ 17.00 – Dub 27 @ 13.00
Plzeňský pohár iaidó 2020 @ TJ Lokomotiva {hala 3}
pátek 4. Základní škola Kralovická 1695 323 00 Plzeň {vchod z boku}
Dub
25
So
9.00 Bílinská trofej 2020 v Zelená hala
Bílinská trofej 2020 v Zelená hala
Dub 25 @ 9.00 – 17.00
Bílinská trofej 2020 @ Zelená hala | Bílina | Česko
Bílinská trofej 2020 V letošním roce opět i kyu turnaj i pro dospělé. Program: 9:00 – 9:30 registrace 10: 00-18:00 turnajKategorie: Kihon – pro cvičící maximálně rok, do 16ti let. Děti se mohou zúčastnit kategorie[...]

Kde cvičíme

Malá tělocvična ZŠ Meteorologická

Meteorologická 181/2, Praha 4 – Libuš, 14200

Kensei iaido Taikai 2019

Ogino Sensei in Czech Republic

Ogino Sensei in Czech Republic

Klikněte na obrázek pro detailní informace

Archiv příspěvků